Honzovy komentáře

Honzovy komentáře – moje názory k aktuálnímu dění

O mně

Vyrůstal jsem v česko-německé rodině se zájmem o dění kolem nás a to mi, zdá se, zůstalo. Jelikož u nás vždy hrálo nějaké německé nebo rakouské rádio a večer pak Hlas Ameriky nebo Svobodná Evropa, která se téměř nedala chytit, s politikou jsem vlastně vyrůstal. Vlastně můžu říct, že se o ni zajímám už půl století. Po matce jsem pak zdědil zájem o umění, po otci o vědu. Zajímá mě psychologie, nové technologie, naučné knihy a sem tam i něco jiného. Měl jsem velké štěstí, že jsem byl vychováván dvojjazyčně; mým prvním jazykem byla němčina, protože jsem ale chodil do školy v Praze, čeština postupně převládla. Z té doby se usadilo i pár ruských slovíček, po sametové revoluci i několik anglických.

Práce kolem techniky mě posléze přivedla k videu, kde se již přes 15 let pod značkou ArtTech věnuji korporátní klientele, pro koncové zákazníky pak nabízím služby převodu a digitalizace starých audio a video záznamů Kopírování VHS. Před 2 roky mě přizvala ke spolupráci sympatická moderátorka Petra Slancová a společně jsme spustili projekt InspireView. Pokud vám už politika leze krkem a jste přesyceni negativními zprávami, tak ho vřele doporučuji. Jedná se o pravý opak politických témat: žádná konfrontace, pouze čirá inspirace a motivace od velice zajímavých a podnětných lidí. Časem jsme k tomu vytvořili další úspěšný projekt, Tréninky komunikace s Petrou.

Přesto mi pořád ještě něco chybělo. Protože díky svému zázemí vnímám obrovský rozdíl v myšlení a přehledu lidí u nás a „na západě“, spustil jsem tento blog. Důvod je to tedy spíše smutný, neboť bychom k Západu měli již čtvrt století patřit (geograficky jsme ho ani nikdy opustit nemohli), ale věřím, že se toho ještě dočkáme.

Politickým založením jsem liberální pravičák, věřím víc v motivaci než v regulaci, víc v lidského ducha než v nařízení. Pomocí tohoto blogu vám chci přiblížit pohled na myšlení lidí „venku“ či „na západě“, se zvláštním zřetelem na Německo, které mi už 50 let rozšiřuje obzory. Naprostou většinu obsahu těchto stránek tvoří překlady vybraných článků renomovaných německých médií o událostech, které mají přesah i na Českou republiku. Sem tam se snažím přispět i vlastním názorem, v hojném počtu najdete mé krátké komentáře na Facebooku Honzových komentářů (nebo Twitteru).

Na podzim r. 2015 mě oslovilo Svobodné fórum, dnes už Forum24, abych pro ně psal a překládal články dle vlastního výběru. Potěšen takovým ohlasem po pouhých pár týdnech spontánního psaní jsem rád souhlasil. Od té doby vychází některé mé překlady a postřehy i tam, všechny články však najdete nadále zde (často doplněné o odkazy, grafiky, příp. další podrobnosti). V souvislosti s tímto blogem mám i nějaké další plány, ale nepředbíhejme – vše se včas dozvíte…

Těším se na vaše reakce v diskuzi pod jednotlivými příspěvky. A pokud se vám bude článek líbit, budu vděčný za každé sdílení a „lajk“.

Váš
Honza