Donald Trump junior zveřejnil svou e-mailovou korespondenci. To přináší skutečné důkazy, že byl Trumpův volební štáb ochotný spolupracovat s Ruskem. Trump senior reaguje svým obvyklým způsobem. Článek pro Die Welt připravil Clemens Wergin.

Měsíce visí ve vzduchu obvinění, které je mezitím zkoumáno zvláštním vyšetřovatelem FBI, že se volební kampaň Donalda Trumpa neobešla bez tajných dohod s Rusy.

A ještě nikdy nevypovídaly veřejně přístupné informace tak jasně jako uplynulé úterý, kdy byl Donald jr. nucen zveřejnit svou e-mailovou korespondenci, která vedla až k osudovému setkání s ruskou státní právničkou.

Celé se to odehrálo začátkem června 2016, pouhé dva týdny po tom, co získal Donald Trump dostatek hlasů pro prezidentskou nominaci své strany.

Jeho syn a volební poradce Donald jr. dostal mail od jednoho britského obchodního přítele svého otce s dobrými kontakty s Ruskem. Rob Goldstone v něm píše, že mu zavolal Putinovi blízký syn oligarchy a popová hvězda Emin Agalarov, který ho prosil, aby kontaktoval Donalda juniora.

„Ruský vrchní státní zástupce se právě dnes ráno setkal s jeho otcem a navrhl mu, že může Trumpově kampani dohrát několik oficiálních dokumentů a informací, které ukáží Hillary a její obchody s Ruskem ve špatném světle a mohly by být Tvému otci velmi užitečné“, stojí v Goldstonově e-mailu Donaldu jr.

A dodal: „Očividně to pochází z hodně vysokých míst a jedná se o velmi citlivé informace, ale je to část podpory Ruska a jeho vlády panu Trumpovi – zprostředkovaná Arasem a Eminem.“

„Pokud je to, jak říkáš, pak to miluji“

Donald jr. nebyl ani trochu zaražen, když zjistil, že ho ruská vláda chce vybavit municí proti Clintonové. Namísto toho poděkoval a odpověděl: „Pokud je to to, co říkáš, pak to miluji, obzvlášť později v létě.“

Je výjimečné, když politik zveřejní důkazní materiál, který mu přitíží. Ale Donald jr. zřejmě věří, že nemá jinou volbu, protože ho New York Times v předchozích dnech pronásledovala s odhaleními o později opravdu uskutečněné schůzce s ruskou právničkou Natalijou Vešinickajou a předchozími událostmi.

New York Times stály těsně před zveřejněním e-mailové korespondence. Proto se Donald jr. rozhodl to udělat sám, aby byl „naprosto transparentní“, jak napsal ve svém prohlášení.

Tato událost je pro Trumpa a jeho vládu skutečnou pohromou. Protože i kdyby byla pravda, jak tvrdí Donald jr., že setkání s právničkou nepřineslo žádné použitelné informace a že o tom svému otci nikdy neřekl, z výměny korespondence je jedno jasné: Trumpův volební štáb se neštítil a byl ochoten použít munici, kterou mu dodají vládní kruhy nepřátelské země.

Odhalení potvrzují nejhorší obavy

„To už přesahuje podezření bránění vyšetřování“, říká také Tim Kaine, kandidát na viceprezidenta Hillary Clintonové. „Pohybujeme se směrem ke křivé přísaze, lživé výpovědi a dokonce k možné vlastizradě.“

Reakce v USA jsou směsicí údivu a nevěřícnosti. „Nikdy bych nevěřil, že něco, co je tak zjevné, se může stát a dokonce se ještě dostane na veřejnost“, napsal známý datový žurnalista Nate Cohn na Twitteru, čímž vystihl reakce mnoha politických pozorovatelů, kteří si nedokázali představit hloupost a nestydatost tohoto jednání.

Odhalení však v každém případě potvrdila nejhorší obavy Trumpových podporovatelů uvnitř i vně Bílého domu i to, že se v souvislosti s Ruskem může provalit ještě daleko více skandálů. „Je to zhmotnění všech našich strachů. Přesně toho jsme se všichni obávali“, říká nejmenovaný spolupracovník Bílého domu magazínu Daily Beast.

Ve vlastním táboře se okamžitě zvedla vlna nesouhlasu: „Uplynulý listopad jsem hlasoval pro prezidenta a chci, aby Spojené státy byly úspěšné, ale setkání, vzhledem k právě zveřejněným e-mailům, je pro mě zcela nepřípustné“, napsal např. republikánský poslanec Lee Zeldin z New Youku na Twitteru.

Trump jr. tvrdí, že s ním právnička chtěla především mluvit o adopci ruských dětí a že ze setkání nic nevzešlo. Zákaz adopce ruských dětí Američany byl skutečně odpovědí na americké sankce vůči Rusku. A je tu mnoho podezřelých okolností, které setkání obklopují.

Když k setkání došlo, ruští hackeři už ukradli obrovské množství dat ze serverů Demokratů. Ke schůzce došlo krátce před nominačním sjezdem, tedy v době, kdy měli všichni členové relativně malého Trumpova volebního štábu plné ruce práce.

Přesto s sebou Donald jr. přivedl vedoucí členy organizace, jako např. Putinovi blízkého bývalého volebního manažera Paula Manaforta a svého švagra Jareda Kushenera, který se vypracoval na jednu z nejdůležitějších osob v Trumpově okolí. To ukazuje, jak důležitá schůzka to pro Trumpovo okolí byla.

„Vycházeje z toho, co víme, nese tato interakce všechny známky první nabídky ruských tajných služeb vůči volebnímu štábu“, píše na expertním blogu Just Security Rolff Mowatt-Larssen, expert na kontrašpionáž na Harvardu, který v minulosti pracoval na několika vládních místech. „Je naprosto odsouzeníhodné“, že se Trump jr. takového setkání zúčastnil, že přizval Manaforta a Kushnera „a že nikdo z nich okamžitě o události neinformoval FBI, dříve než to nedávno učinila jiná americká vládní místa.“

I chronologie událostí je podezřelá. Krátce po setkání začalo Rusko na stránce DC Leaks se zveřejňováním uloupených informací ze serverů Demokratické strany. V červenci pak Trumpův poradce Carter Page uskutečnil svou proslulou cestu do Moskvy. A později téhož měsíce pak Trump učinil své známé prohlášení, ve kterém Moskvu vyzval, aby našla Clintonové e-maily a zveřejnila je. Je vše jen náhoda?

„Můj syn je osobou vysokých kvalit“

Bílý dům tvrdí, že se Trump senior o setkání dozvěděl teprve před několika dny. Po zveřejní e-mailů vydal prezident pouze krátké oznámení. „Můj syn je osobou vysokých kvalit a já tleskám jeho transparentnosti.“

Skutečně jsou někteří právníci toho názoru, že odhalení Donalda jr. překračují hranici zločinného spiknutí s Ruskem. Dalšími trestnými činy by mohly být křivé výpovědi pod přísahou učiněné členy Trumpova volebního štábu, například před americkým Kongresem, nebo falešné údaje ve vládních dokumentech, ve kterých se musí uvádět kontakty k zahraničním mocnostem, aby bylo možno získat bezpečnostní prověrku.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller a jeho tým tyto e-maily v každém případě pečlivě prozkoumají a i vyšetřovací výbory parlamentu se nyní chtějí zabývat Donaldem jr. Otázka, kterou političtí pozorovatelé v úterý stále znovu pokládali, zní: „Když už se New York Times podařilo sehnat takhle přitěžující materiál, co vše o Trumpových kontaktech k Rusku musí vědět FBI?

Reklamy