Četné obavy ze zvýšeného zájmu Ruska o ovlivnění zářijových voleb do Spolkového sněmu se naplňují. Kreml se pomocí propagandistických metod pokouší zmanipulovat ruské Němce. Článek deníku Neue Zürcher Zeitung napsal Igor Eidman.

V září minulého roku mluvila Angela Merkelová o nebezpečí ruského vměšování do nastávajících voleb do německého Spolkového sněmu. Uplynul necelý půlrok a objevily se první jednoznačné důkazy, že její obavy byly oprávněné. Cílem propagandistické kampaně je ruskojazyčná komunita v Německu. Ruští Němci tradičně hlasují pro CDU. Ze zaměření ruské propagandy lze usuzovat, že nyní mají být přesvědčeni, aby hlasovali proti straně Merkelové ve prospěch krajně pravicové AfD.

Volby do berlínského senátu ukázaly, že tato práce již sklízí své první plody. V obvodech s velkým podílem ruskojazyčných obyvatel jako Marzahn získala AfD na úkor křesťanských demokratů mnoho hlasů. Rusko před volbami do Spolkového sněmu sází na zesílení těchto tendencí.

Nasazení „zabijácké strany“

Sám jsem byl několikrát na regionální i federální úrovni v Rusku činný jako volební poradce. A vidím, jak se špinavé metody používané v Rusku nyní nasazují i v Německu. Vezměme si jako příklad populární ruskou politickou strategii nasazení „zabijácké strany“ a její ucházení se o voličskou přízeň. Tato strategie spočívá v její účasti na předvolebním klání a to včetně kandidáta; jejím cílem však není vlastní úspěch, ale diskreditace jiného účastníka voleb ve prospěch třetí strany. Místo aby strana dělala kampaň sama pro sebe, háže především špínu na jednoho z favoritů. Zpravidla jsou služby těchto „zabijáků“ velkoryse financovány někým, kdo má zájem na ztroskotání svých politických soupeřů.

Během letošního ledna vyšlo najevo, že do nastávajících voleb má být nasazena stejná „zabijácká strana“ s názvem Die Einheit (Jednota, web strany zde) s cílem oslovit ruskojazyčnou obec. V propagandistických materiálech této strany je zcela zřetelný rukopis ruských mocenských technologů. Doposavad byl šéf strany Die Einheit, Dimitri Rempel, ruskými médii využíván pro vnitroruskou propagandu jako „německý politik“ (předtím byl 10 let členem německých sociálních demokratů SPD, pozn. překl.), který bezvýhradně podporuje Vladimíra Putina. Cestoval s různými ruskými delegacemi na Krym a šířil tam pohádku, že „zhruba 500.000 ruských Němců uvažuje o návratu do Ruska“. To vše ladí s ruskou propagandou o „hrozném životě na Západě“, proto ruský tisk tak rád Rempela cituje.

Osvědčené propagandistické prostředky

Současně s tím je Rempel využíván i v Německu. V Německu se již v r. 2007 za jeho předsednictví konal  „1. kongres krajanů“. Během této akce byl propagován mezitím nechvalně proslulý koncept „ruského miru“ (ruský svět), jehož hlavním autorem je přítel Kremlu, politilog Vjačeslav Nikonov (zajímavost: vnuk Vjačeslava Molotova, prominentního bolševického a sovětského ministra zahraničních věcí v éře Josifa Stalina, pozn. překl.), prezident stejnojmenné nadace (stránky nadace zde). Zvýšené pozornosti se Rempelovi dostalo minulý rok, když se zasloužil o rozdmýchávání hysterie kolem údajně znásilněné ruskojazyčné dívky Lisy v Berlíně.

Nyní evidentně udeřila Rempelova hvězdná hodina. Podle všech indicií se Kreml rozhodl, že stranu Die Einheit použije jako nástroje na změnu ruskojazyčné komunity během nastávajících voleb do Spolkového sněmu. Strana svůj předvolební boj začala tradičním prostředkem ruských politických technologů: šířením volebních novin. Mnoho ruskojazyčných aktivistů obdrželo jejich vzorek e-mailem. Někteří nad otevřeně proputinovským a xenofobním obsahem projevili svoje rozhořčení. Publicistka a blogerka Tatjana Rossová k tomu napsala: „Když jsem e-mailem obdržela noviny strany Die Einheit, třásla jsem se vzteky.“

Noviny se striktně drží pravidel ruské černé PR a nezakrytě brojí proti kancléřce Merkelové a křesťanským demokratům CDU. Hlavním cílem je přistěhovalecká politika předsedkyně CDU, která projevila „trestuhodnou nedbalost při přijímání uprchlíků“. V novinách jsou otištěny hned tři otevřené dopisy Merkelové, které šíří lež o znásilněné Lise a kromě toho obsahují hrubé útoky proti kancléřce. Ostatně šíření diskreditačních „otevřených dopisů“ prostřednictvím „zabijáckých stran“ je rovněž oblíbeným nástrojem ruských technologů moci.

V mnoha příspěvcích předvolebních novin strany Die Einheit je rozdmýchávána protiuprchlická hysterie. Stejně i v „dopisech redakci“: „Masy proudí do ulic. Sotva vidím bílý obličej. Především uprchlíci … Myslel jsem pouze na jedno: jak se jen dostanu domů?“

Cílem jsou ruští Němci

Předvolební boj cílený na ruské Němce se samozřejmě neomezuje jen na aktivity strany Die Einheit. Ve stejném duchu působí i tzv. Mezinárodní konvent ruských Němců pod předsednictvím Heinricha Grotha. Také vlivná nadace Russki Mir aktivně působí na ruskojazyčné Němce. Kromě toho jsou cílovou skupinou řady propagandistických projektů, jako např. webu Russkoje pole (Ruské pole), Golos Germanii (Hlas Německa) nebo YouTube kanálu Gavariť Germanija (Hovoří Německo). Nemluvě o kanálech ruské státní televize, které podle průzkumů pravidelně sleduje většina ruskojazyčného obyvatelstva v Německu. Ty otevřeně nabádají k nenávisti vůči cizincům, pokoušejí se diskreditovat německé vládní strany a podporují extrémní pravici.

Propaganda oslovující rusky mluvící obyvatelstvo v Německu je však jen částí kremelské předvolební manipulace. Hlavním cílem politicko-technologických manipulací jsou běžní občané, kteří nejsou v žádném spojení s Ruskem. Ti ruskojazyční však získávají zvláštní roli. Jak sdělila novinářka a spolupracovnice Svobodné univerzity v Berlíně Olga Sokolová na svém blogu, obrátili se na ni nedávno lidé z Moskvy s nabídkou spolupráce na volební kampani prostřednictvím sociálních médií, namířené proti Angele Merkelové. Jednalo se o agitační články a diskreditační materiál proti kancléřce a její straně, který měl být umisťován ve zvlášť za tímto účelem zřízených komunitách a jiných platformách na sociálních sítích. Hlavními tématy byly uprchlická krize, bezpečnostní problémy a osobnost Merkelové.

Kremelští propagandisté zřejmě nemají dost vhodných lidí. Obrátit se ve velkém stylu na Němce se ještě bojí. V samotném Rusku je málo specialistů na propagandu, kteří by ovládali němčinu a dobře znali poměry v zemi. Proto se obracejí na v Německu žijící Rusy.


Igor Eidman se narodil v r. 1968 v Gorkém a je ruským sociologem, novinářem a knižní autorem, v současné době žijícím v německém Lipsku. Je také mladším bratrancem v r. 2015 zavražděného politika a aktivisty Borise Němcova. Naposledy mu vyšla kniha „Das System Putin, wohin steuert das russische Reich?„, česky: „Systém Putin, kam směřuje ruská říše?“ (Ludwig-Verlag, München 2016).

Reklamy