Symbolický význam tohoto útoku lze sotva přecenit. Abychom zajistili klid, je nyní třeba jednoznačně stanovit frontovou linii. A to ne mezi muslimy a nemuslimy. Článek Evy Lapido pro Die Welt.

Počet mrtvých a zraněných je poměrně nízký. Při útoku před mešitou v londýnském Finsbury Park zemřel jeden člověk, dalších 10 osob bylo zraněno. Srovnáme-li to s katastrofami, které poslední dobou Londýn potkaly, není to vysoké číslo. Pouze při požáru mrakodrapu během uplynulého týdne zahynulo 79 obětí. Během tří islamistických teroristických útoků ve Westminsteru, Manchesteru a na London Bridge přišlo o život 36 lidí.

Usuzovat ale z toho, že Velká Británie – a zbytek mezinárodního společenství, které následky katastrof v britské metropoli pronásledují – tentokrát vyvázly hladce, by přesto bylo chybou. Počet obětí ve Finsbury Park sice možná byl relativně nízký, ale symbolický význam tohoto útoku a jeho případné fatální důsledky lze sotva přecenit.

A to právě proto, že se zřejmě jedná o cílenou pomstu nemuslima proti muslimům. Pachatel dokonce okopíroval způsob provedení islamistických teroristů: stejně jako v Nice, Berlíně, Westminstru a na London Bridge použil jako zbraň automobil. Poté co najel do skupiny muslimů, měl údajně křičet: „Chci zabít všechny muslimy!“

Rasistický akt pomsty

Tím 48letý pachatel – víc o něm zatím není známo – svým domnělým nepřátelům nahrál tím nejhloupějším možným způsobem. Útokem proti bezbranným věřícím, kteří během postního měsíce ramadánu brzy ráno proudili z mešity, získají islamističtí lovci lidí po celém světě další argument, proč mají mladí lidé, kteří stejně nemají co ztratit, táhnout do války proti „nevěřícím“.

Finsbury Park tak představuje eskalaci přesně ve smyslu islamistů. Experti jako Francouz Gilles Kepel (také na mém blogu: Expert na islám: „Situace v Evropě má vést k občanské válce“ a Gilles Kepel: „Džihádisté milují extrémní pravici“) už dlouho varují před tím, že islamistický teror může do nábožensky motivované občanské války mezi muslimy a nemuslimy uvrhnout nejen islámský svět, ale i Evropu. Finsbury Park se proto musí stát budíčkem.

Abychom zajistili vnitřní klid a zabránili roztočení ďábelské spirály náboženských a rasistických aktů pomsty, musíme od nynějška jasně natáhnout frontovou linii tam, kam patří: ne mezi muslimy a nemuslimy, ne mezi Východ a Západ. Ale mezi extremisty všech vyznání na jedné a nevinnými muslimy, židy, křesťany, hinduisty, buddhisty a ateisty na druhé straně.

Reklamy