Síť ruských dárců už léta financuje protizápadní protesty ve východní Evropě. Rešerše redakce pořadu Frontal 21 dokazují, že prostřednictvím běloruského obchodníka tekly desítky tisíc eur nacionalistickým stranám a hnutím orientovaným proti NATO v Polsku, na Slovensku, v České republice a Maďarsku. Zprávu přinesla německá veřejnoprávní televize ZDF a připravili ji redaktoři Joachim Bartz, Arndt Ginzel a Christian Rohde.

Důkazy o peněžních tocích jsou k nalezení v 6 GB velké složce, kterou redakce vyhodnocovala. Běloruský podnikatel Alexandr Usovskij v rozhovoru pro Frontal 21 nyní tyto platby poprvé potvrzuje: „Politická orientace pro mě není důležitá. V Polsku spolupracuji s pravičáky, na Slovensku s levičáky, v Česku s levičáky a v Maďarsku zase s pravičáky.“

Podívejte se na video ZDF, ve kterém redaktoři pořadu Frontal 21 odkrývají zákulisí financování protizápadních hnutí ve východní Evropě.

Příjemci peněz jsou nacionalistické strany

Z dokumentů vyplývá, že například v říjnu 2014 vyplatil Usovskij 3.000 euro „Maďarské gardě“ za její proti NATO zaměřené demonstrace. Maďarská neonacistická strana Jobbik obdržela 10.000 euro. I v Polsku stojí na obchodníkově výplatní listině nacionalistické strany. Kromě toho obdrželi proruští aktivisté v České republice a na Slovensku několik tisíc euro. Různí zástupci těchto hnutí redakci Frontal 21 příjem peněz potvrdili. Sám Usovskij své finanční transakce dokumentuje ve 40 stránkové prezentaci, kterou zaslal dalším dárcům v Rusku.

Hlavním dárcem je zřejmě ruský podnikatel s osobními kontakty na Vladimíra Putina, miliardář Konstantin Malofejev. Podle přeložených e-mailů zaplatil Usovskému 100.000 euro. Na Malofejeva uvalila Evropská unie r. 2014 sankce a zakázala mu vstup do EU. V rozhovoru pro Frontal 21 Usovskij ruského oligarchu chválí: „Moc děkuji panu Malofejevovi, který nám tyto peníze dal a tím udělal dobrou věc.“

Reklamy