Léta pracuje Tavus Qurban pro jednu německou stavební firmu. Nyní má být Afghánec vyhoštěn. Jeho kolegové vyhlásili na protest stávku – za podpory firemního vedení. Příspěvek Nicolaje Kwasniewského a Florentina Schumachera vyšel v magazínu Der Spiegel.

Je to těžko pochopitelné: od r. 2010 je Afghánec Tavus Qurban v Německu, od dubna 2012 je zaměstnán v bavorské stavební firmě Strasser Bau jako stavební dělník. A nyní, s platností od 1. října, mu nebylo prodlouženo pracovní povolení. Důvodem je zamítnutí jeho azylové žádosti.

Společnost oznámila, že bude proti rozhodnutí protestovat. V pátek zastavila na všech stavbách mezi 10. a 12. hodinou práci – z důvodů „nepochopení tohoto rozhodnutí“, jak zní v tiskové zprávě.

Stavební firma na svých webových stránkách uvádí, že se Qurban v práci vždy angažoval, stál vždy čelem k práci a „s velkou pílí se učil německy a dobře se zapracoval“. Afghánec se do firmy zcela integroval, platí si vlastní nájemní byt, odvádí daně a příspěvky na sociální pojištění „stejně jako každý jiný německý zaměstnanec“. Pro všechny zaměstnance firmy je neprodloužení pracovního povolení nepochopitelné.

Společnost Strasser Bau příběh svého zaměstnance umístila i na sociální síť Facebook a vyzvala k co největšímu sdílení. Jejich kolega „už nechápe svět“, píše Strasser Bau. Rád by zůstal v Německu, protože zde nalezl práci a novou budoucnost. „I když mu povolení k pobytu v Německu nebude prodlouženo, do Afghánistánu se už nikdy vrátit nechce. Celá jeho rodina už mezitím také uprchla.“

Na dotaz okresní úřad obce Altötting sdělil, že se Qurban roky nesnažil na afghánském konzulátu získat nový pas. „V tomto případě zákon jednoznačně nařizuje, že musí být vykonávání práce zakázáno.“

Vedení společnosti Strasser Bau tohoto rozhodnutí lituje. Již léta plní firma svůj sociální závazek vůči celé společnosti a snaží se integrovat a podporovat uprchlíky. „Že Tavus Qurban nyní, kdy běží vše skvěle a on se u nás plně integroval, nesmí pracovat, je pro společnost více než nepochopitelné.“

Okresní úřad oproti tomu píše, že žádost o azyl „byla Spolkovým úřadem pro migraci a uprchlíky (BAMF) zamítnuta a dotyčný byl vyzván, aby opustil Spolkovou republiku Německo“. Rozhodnutí o zamítnutí je právoplatné.

Reklamy