V Čechách se po oznámení výsledků slovenských parlamentních voleb strhla lavina gratulací k dobrému výsledku Slobody a spravedlnosti europoslance a zároveň předsedy strany Richarda Sulíka. Ta skončila překvapivě s 12,09 % na druhém místě hned za Ficovým Smerem, který se s 28,28 % stal vítězem voleb. Průřez tří největších německých deníků reflektujících tyto volby najdete zde, nyní se pojďme podívat, jak se naši sousedé dívají na údajně liberálního Richarda Sulíka, který je častým hostem politických talk show různých médií. Díky tomu jsou jeho názory zřejmě více známy v Německu než u nás, a proto je tam také považován – diplomaticky řečeno – za dost kontroverzního politika. Posuďte sami. V následujících odstavcích vám přináším přehled jeho vystoupení ve třech nejprestižnějších německých politických talk show: Maybrit Illner, Sandra Maischberger a Anne Will za posledních 6 měsíců.

11. září 2015 přináší prestižní německý deník Die Welt výňatky z debaty na veřejnoprávním kanálu ZDF, kde v pořadu komentátorky Maybrit Illnerové byl vedle mnoha jiných hostů přítomen i německý vícekancléř Sigmar Gabriel (SPD) a také Sulík:

Vrcholem pořadu byl spor mezi vícekancléřem Gabrielem a slovenským europoslancem Richardem Sulíkem. Oba politici se přeli o to, zda je současné německé chování v uprchlické krizi přiměřené, nebo ne. Při tom Sulík ostře kritizoval německou vládu („německá politika přináší jen chaos“) a prohlásil ji za spoluzodpovědnou za množství uprchlíků. K tomu podle předsedy liberální strany Sloboda a solidarita vedlo vysazení Dublinské úmluvy pro syrské uprchlíky, stejně jako rétorika kancléřky Merkelové v poslední době.

To už bylo na Gabriela příliš: „Byl bych moc rád, kdyby to byly jediné příčiny uprchlické vlny“, prohlásil. Ve skutečnosti však lidé utíkají před poměry, panujícími ve válečných oblastech a jsou již dávno na cestě do Evropy. Mimo to by se měly země jako Slovensko radovat z toho, že Německo přijalo tolik uprchlíků. Jinak by totiž všichni zůstali na vnějších hranicích Evropské unie, z nichž jednu vlastní i Slovensko. Sulík se poté již nezmohl na víc, než na: „To není žádný důvod být osobní, pane Gabrieli.“

Die Welt 4. listopadu 2015 přináší shrnutí televizní debaty moderátorky Sandry Maischbergerové na další veřejnoprávní stanici ARD:

Europoslanec Richard Sulík vznesl tvrdé obvinění vůči německé vládě a označil německou politiku za „tlachání“ a obvinil ji ze spoluzodpovědnosti za smrt uprchlických dětí, které pravidelně přichází o život během nebezpečné plavby přes Středozemní moře.

„Stovky mrtvých dětí. To je přece důsledek humanistické politiky, která lidem namlouvá, že jsou zde vítáni“, prohlásil Sulík. Toto nařčení, které označil Norbert Blüm (bývalý německý politik CDU a v letech 1982 až 1998 ministr práce a sociálních věcí, pozn. překl.) za „nestydaté“ a Ralf Stegner (německý politik SPD, oba účastníci debaty, pozn. překl.) za „cynizmus“, bylo jen jedno z mnoha kontroverzních vyjádření slovenského politika.

Sulík, který jako 12letý sám s rodiči emigroval do Německa a po pádu železné opony se už jako dospělý vrátil do své vlasti, je známý svým neomaleným vystupováním. Slovenský europoslanec se i na své poměry na adresu německé vlády vyjádřil vysloveně nevybíravě. Chování kancléřky Merkelové označil za protiústavní a dále prohlásil, že se celý svět při pohledu na německou politiku posledních dvou měsíců chytá za hlavu. „Zemi, která neumí hlídat své hranice, řídí vláda bez koulí“, prohlásil slovenský europoslanec.

V rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk 23. ledna 2016 Sulík řekl: „slovenská vláda svým vyjádřením, přijmout pouze křesťanské uprchlíky, přestřelila.“ Jeho strana je proti migrantům obecně, tedy proti muslimským i nemuslimským. Název jeho strany „Sloboda a spravedlnost“ se dle Sulíka vztahuje pouze na občany Slovenska a ne na celý svět.

V neděli 6. března 2016, tedy v předvečer bruselského summitu EU s Tureckem se za přítomnosti rakouského ministra vnitra Sebastiana Kurze, německého ministra spravedlnosti Heiko Maase, předsedkyně frakce Zelených ve spolkovém sněmu Kathrin Göring-Eckardtové a poslankyně strany Die Linke ve spolkovém sněmu Katje Kippingové konala další televizní debata moderátorky Anne Will na stanici ARD, kde byl Richard Sulík opět v ráži. Hned v pondělí ráno Die Welt informuje:

Richardu Sulíkovi by se nakonec zřejmě povedlo urvat i pár bodů pro sebe, kdyby ale sám sebe nedemaskoval jako zlého populistu. Když se ho předsedkyně frakce Zelených ve spolkovém sněmu Göring-Eckardtová zeptala, koho chce svým odmítavým stanoviskem k přijímání uprchlíků na Slovensku chránit, odpověděl jí Sulík: „Třeba oslavíte příští Silvestr v Kolíně (nad Rýnem), pak už nebudete mít potřebu se mě na to ptát.“

Nad takovými vyjádřeními lze jen kroutit hlavou. O jeho hluboko uložených názorech bychom si však už měli dělat opravdové starosti. Slovák odhalil od základů jiné chápání Evropské unie, než jaké panuje například v Rakousku nebo v Německu.  O EU jako společenství hodnot nechce nic slyšet – pro něj představuje Evropa pouze smluvní partnerství.

Heiko Maasovi pak už pohár trpělivosti přetekl. Přijde mu „pokrytecké“, pokud Slovensko užívá všechny výhody EU, ale krčí se, jakmile je – jako v případě uprchlické krize – žádána jeho spoluúčast, rozčílil se spolkový ministr spravedlnosti. Za to sklidil od přítomného publika obrovský potlesk, na čemž už nedokázal nic změnit ani Sulíkův chabý pokus o vtip.

Huffington Post Deutschland ve svém komentáři ke stejnému pořadu dodává: Richard Sulík byl při debatách doposavad vždy spolehlivou zárukou průšvihu. Například, když přiřkl kancléřce Merkelové vinu za mrtvé uprchlické děti, nebo když ji označil za „zbabělce“. Ani tentokrát tomu nebylo jinak.

Když se slovenský europoslanec dostal ke slovu, zdálo se, že teplota ve studiu stoupla o několik stupňů. O uprchlících prohlásil: „Vždyť je nemusíme hned zabíjet.“ A v tomto duchu pokračoval. Slovensko, Polsko a Maďarsko nechtějí přijmout žádné uprchlíky – bez ohledu na to, co bude schváleno na dnešním summitu Evropské unie. „Občané si to nepřejí!“

Evropa leží Slovákovi zřejmě hodně v žaludku. Je to totiž tak, že peníze z Bruselu zavlekly „korupci do naší země“. Když ho politička Zelených Göring-Eckardtová vyzvala k důslednosti: „Pak ale musíte říct: nechceme žádnou Evropu“, zdálo se, že na ten nápad už také sám přišel: „Pokud občané nebudou EU chtít, pak uspořádáme referendum a jeho výsledek akceptujeme.“

A vůbec: místo uprchlíků je třeba „chránit Evropany“. Zajímavé vyjádření od liberálního politika.

Článek vyšel 8. 3. 2016 na Svobodném fóru.

Reklamy