Originál článku naleznete na Huffington Post Deutschland.

Proč se zřítil Airbus společnosti Metrojet nad Sinají? Dle názoru amerických a britských tajných služeb je nejpravděpodobnější, že smrt 224 lidí na palubě zapříčinila bomba teroristické organizace Islámský stát.

Ruský prezident Vladimír Putin si to ale nechce připustit. Dle amerického prezidenta Baracka Obamy Spojené státy v současné době velmi pečlivě prověřují, zda pád dopravního letadla způsobil výbuch bomby. Existuje reálná možnost, že na palubě opravdu byla bomba, prohlásil Obama na rozhlasové stanici CBS. „Bereme to velice vážně.“

Stejného názoru je i britský premiér David Cameron. Ten řekl, že je daleko pravděpodobnější, že pád letadla zapříčinila bomba, než že by neštěstí s 224 mrtvými mělo jinou příčinu. Jako důsledek toho zrušil všechny britské lety nad Sinaí.

Rusko i Egypt reagují rozhořčeně. Předhazují Cameronovi, že pronáší předčasné soudy. Ruský prezident Cameronovi vzkázal, že má vyčkat až do výsledků oficiálního vyšetřování. Putinův mluvčí Dimitrij Peskov zdůraznil: „Nemůžu žádnou teorii vyloučit, ale v tuto chvíli není ani důvod, jakoukoli teorii upřednostňovat.“

Ve skutečnosti však mnohé teroristickému útoku nasvědčuje:

  • Krátce po zřícení se jedna z odnoží IS přihlásila k pumovému útoku na toto ruské letadlo. Zprvu tomu ale nebyla věnována žádná pozornost.
  • Příznivci IS nahráli na internet dvě videa. Pravost videí nelze ověřit, působí však důvěryhodně. Videa ukazují dvoumotorové tryskové letadlo, které náhle exploduje. Stroj pak padá téměr kolmo k zemi, přečimž ze zádi vychází zřetelná stopa z dýmu. Vypadá to, že někdo, kdo dopředu věděl co se stane, natáčel letadlo pomocí teleobjektivu.
  • Satelity USA zaznamenaly těsně před zřícením teplotní ráz, který vycházel z letadla.
  • Těla cestujících ze zádi letadla vykazují stopy těžkého popálení, ke kterému došlo ještě před jejich smrtí.
  • Na fotografiích z místa neštěstí jsou znatelné otvory v plášti letadla, z kterých je patrné, že plášť stroje byl proražen zevnitř.
  • Britské tajné služby GCHQ a MI5 uvedly, že po havárii prozkoumaly uložené hovory podezřelých osob z Egypta a Sýrie. Analýza prokázala, že je velmi nepravděpodobné, že by zřícení nebylo způsobené teroristickým útokem.

Proto také mezinárodní společnosti zrušily lety do letoviska Šarm aš-Šajch. Tisíce uprchlíků proto v oblíbené destinaci na sinajském poloostrově uvízlo. Jen Britů bylo dle informací z diplomatických kruhů kolem 20.000. Ti mohli následně, za zpřísněných bezpečnostních podmínek, vycestovat. Dle údajů Německého sdružení cestovních kanceláří (DRV) se tam nacházelo i 2.000 Němců.

Rusko oproti tomu demonstrativně žádné lety nepozastavilo. Putin tím chce vzkázat, že „neexistuje žádné nebezpečí, mám vše pod plně kontrolou.“

Ruské obyvatelstvo zatím podporuje putinovu politiku v Sýrii. Ale jen, pokud je omezena na letecké útoky. Rusové nejsou ochotni se nechat zatáhnout do krvavé války. V současné době to ale spíš vypadá tak, že se putinovo dobrodružství v Sýrii promění v noční můru: situace asadových jednotek se ani přes ruské letecké útoky nezlepšila. Vše nasvědčuje tomu, že ruští vojáci budou muset zaútočit i na zemi.

Putinovo angažmá v Sýrii se stane i vnitropolitickým problémem. „Moscow Times“ přinesla výsledky průzkumu, který provedl nezávislý ústav pro výzkum veřejného mínění Levada Center. Dle něj se zdvojnásobil počet těch, kdo odmítají putinovu syrskou politiku. 

Špatné zprávy pro Putina. Pokud se nyní prokáže, že putinova politika vede k teroristickým útokům s mnoha ruskými obětmi na životech a že Putin není schopný své občany ochránit, nálady se mohou rychle obrátit proti němu.

Vyšetřování havárie provádí Egypt a Rusko. A obě země mají velký zájem na ututlání bombového útoku. Mluvčí Kremlu řekl: „Vladimír Putin zdůraznil, že se výsledky vyšetřovaní budou opírat o ta data, která budou výsledkem oficiálního vyšetřování.“

To znamenát: Putin rozhodne o tom, co bylo příčinou havárie. Opravdu nezávislé vyšetřování se nedá od Ruska očekávat.

Reklamy